STL150N3LLH6 STMICROELECTRONICS MOSFET NCH 30V 150A POWERFLAT5X6 N-Channel 30V 150A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (6x5)
Part Nnumber
STL150N3LLH6
Description
MOSFET NCH 30V 150A POWERFLAT5X6 N-Channel 30V 150A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (6x5)
Producer
STMICROELECTRONICS
Basic price
The product with part number STL150N3LLH6 (MOSFET NCH 30V 150A POWERFLAT5X6 N-Channel 30V 150A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (6x5)) is from company STMICROELECTRONICS. Minimal order quantity is 1 pc.
Categories Discrete Semiconductor Products Transistors - FETs, MOSFETs - Single Manufacturer STMicroelectronics Series DeepGATE™, STripFET™ VI Packaging Cut Tape (CT) Part Status Discontinued at Digi-Key FET Type N-Channel Technology MOSFET (Metal Oxide) Drain to Source Voltage (Vdss) 30V Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A (Tc) Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40nC @ 4.5V Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4040pF @ 25V FET Feature - Power Dissipation (Max) 80W (Tc) Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4 mOhm @ 16.5A, 10V Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) Mounting Type Surface Mount Supplier Device Package PowerFlat™ (6x5) Package / Case 8-PowerVDFN
Following Parts
Random Products
(keyword STL150N3LLH6 STMICROELECTRONICS MOSFET NCH 30V 150A POWERFLAT5X6 N-Channel 30V 150A (Tc) 80W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (6x5))